Ustawianie serwa do zmiany biegów

Ogólnie o trialu, co to jest trial, przywitalnia, nie wiesz gdzie zapytać?
ODPOWIEDZ
wojtek_pl
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1062
Rejestracja: 2009-06-02, 20:33
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Ustawianie serwa do zmiany biegów

#1

Post autor: wojtek_pl »

Witam,

mam pytanie dotyczące ustawiania serwa do zmiany biegów w trzybiegowej skrzyni F-350. Z tego co wyczytałem to domyślnym biegiem jest 2 a pracę na 1 lub 3 wymusza się serwem.
Czyli jak rozumiem, serwo musi cały czas ciągnąć (lub pchać) aby utrzymać skrzynię na innym biegu niż 2. Jak to ustawić na aparaturze ? Bo przecież nie będę cały czas trzymać wajchy lub guzika ... Raz, że męczące dwa, że niewygodne, trzy może być niemożliwe do wykonania w aparaturze. Przypuszczam, że przy dwubiegowej skrzyni R2 też jest podobnie...

Więc jak to działa w praktyce ?

I czy serwo do zmiany biegów też musi być super-hiper-mada-faka mocne czy wystarczy 'normalne' ;) ?

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#2

Post autor: Sławek »

Pisałem już w wątku o silnikach ale tu też napiszę - jest taki wątek http://rc-trial.ayz.pl/phpBB/viewtopic.php?p=65910#65910 i tam zadawaj takie pytania bo zaczyna się robić bałagan.

Pozdr

wojtek_pl
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1062
Rejestracja: 2009-06-02, 20:33
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#3

Post autor: wojtek_pl »

OK... Mogę pytać w tym wątku, ale to dopiero jest bałagan jeśli odpowiedzi na wszystkie pytania są w JEDNYM wątku, który ma już teraz 33 strony...

Szwagier
Początkujący
Początkujący
Posty: 379
Rejestracja: 2009-04-20, 22:59
Imię: Jacek
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#4

Post autor: Szwagier »

Zadawaj pytania we właściwych miejscach. Wątek podany przez unixa może faktycznie nie jest najszczęśliwszy, ale na Forum jest dział techniczny z wydzieloną częścią dla układów przeniesienia napędu.

Może mnie ktoś zjedzie (bo nie karmi się troli), ale odpowiem - żeby już nie było takich pytań (może ktoś następny sprawdzi w archiwum...):
jak ustawić 3 biegi na apce..? Musisz mieć odpowiednią aparaturę, z jednym z kanałów obsługiwanym przełącznikiem 3 pozycyjnym. Wówczas środkowe położenie to neutrum serwa, a skrajne to biegi 1. i 3. - wychylenie serwa ustawiasz na apce. Można też założyć nakładkę na aparaturę drążkową: szablon z np. blachy, tworzywa, z wyciętym miejscem na ruch drążka i "podcięciami" na skrajne biegi, żeby drążek w nich zablokować. Można też sobie zrobić (a może kupić?) jakiś przełącznik np. na mikrokontrolerze (PIC, ATmega...) do zwykłej aparatury...Więcej rozwiązań nie przychodzi mi do głowy.

Nie wiem, jak w skrzyniach z RC4WD (nie mam, w rękach też nie miałem), ale na mój rozum mechanicznie działa toto tak samo, więc ze sterowaniem będzie tak samo jak w Tamiyowskiej 3-biegówce.

Serwo nie musi być jakieś super mocne - "normalne" standardowe serwo wystarczy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne ...”