LuQ pisze:Chciałbym poruszyć pewną kwestię. Mianowicie chodzi o drop w klasie Sport.
W regulaminie stoi iż model powinien być spotykany na drogach - czy na drogach jeździ się bez sprężyn? (do pierwszej dziury lub zabrania dowodu

)
Po pierwsze, za często szukacie koleżanki i koledzy "podobieństw" pomiędzy naszymi modelami, a autami 1:1. To tu, bardzo często sami sobie wyszukujemy problemów w doszukiwaniu się "nieścisłości konstrukcyjnych", realności lub nierealności w wyglądzie, albo np. rozbijamy na atomy nieskalowość opon
Nasze pojazdy, to są modele udające pewien typ pojazdów !
Nie jeździmy
modelami redukcyjnymi, a pojazdami w skali krążącej wokół tzw. 1:10 i w wyglądzie mniej lub bardzie zbliżonym do oryginału.Tak wyglądają modele RC lotnicze, szkutnicze i inne - są tylko nawiązaniem do świata 1:1. Bo muszą jako modele posiadać inne ważniejsze cechy, jak np. w miarę prosta konstrukcja, odporność i "niezniszczalność" w rękach dużych i małych dzieci
Ale wracając do tematu - droop-a.
Tak jest to "nienaturalne" technicznie rozwiązanie, ja je osobiście nazywam nieeleganckim w oglądzie. Czasami, to aż zęby bolą jak widać i słychać, gdy nieco szybciej jadący model obija się jak wóz drabiniasty - a gdy to jest Def, to jestem nawet skłonny zabrać komuś taki model

. Ale takich różnych rozwiązań (
nie ważne, czy obecnych w 1:1, czy nie) jest w modelach trialopodobnych wiele. Ot choćby 2 skrętne osie, DIG-i, disconnect, MOA, etc, etc.
Ale ktoś tam wykombinował kiedyś droopa, ma on swoje wady i zalety i podobnie jak inne w/w rozwiązania można lub nie je stosować.
No znów się powtórzę - są przykładowo świetnie robiące opony, ale brzydkie jak 100 nieszczęść - ja przykładowo takich nigdy nie założę do modelu, po prostu
dla mnie wygląd jest ważniejszy. a dla kogoś innego odwrotnie i obaj robimy to co lubimy i co nam się podoba
W ten sposób docieramy do podstaw - czyli tzw. gradacji Klas i związanych z nimi Regulaminów.
Jak już kiedyś pisałem, obecne Regulaminy to nie wynik 5 minut nasiadówki przy klawiaturze

Szczególnie ostatnie 3 lata naprawdę sporo czasu spędziliśmy (mówię o modach) nad uporządkowaniem i co ważniejsze szukaniem sposobu by w funkcjonujących Klasach było miejsce dla możliwie szerokiego spektrum modeli (trialowych) - a także, żeby różnorakie rozwiązanie o których wspomniałem, też znalazły możliwość zastosowania.
Nie da się pogodzić wszystkiego - to też takie proste założenie, o którym warto pamiętać !
Obecnie obowiązuje zasada, iż poczynając od klasy Super Scaled do Extreme, maleje nacisk na "zgodność" w wyglądzie i realności modelu, na rzecz zwiększania jego zdolności terenowych - również po przez dopuszczenie wszelkich rozwiązań dodatkowych. Od razu wyjaśniam, model z EX może też być ładny, fajny, piękny, śliczny czy jak go tam nazwać. To zależy od jego Twórcy !
Dlatego po to są Klasy, byście mogli wg własnych preferencji co do wyglądu modelu lub dzielności terenowej mogli dokonać wyboru pomiędzy nimi.
Taki zasadniczy szkielet musi być w miarę trwały, by forumowicze starzy i nowi mieli ugruntowaną bazę co jest co i czym się różni.
Jesteśmy otwarci na uwagi, sugestie i spostrzeżenia - ale czasami pewne pomysły wyrwane z kontekstu - choć wydają się ciekawe (szczególnie pomysłodawcy

) - to w zderzeniu z całością Regulaminu lub w kontekście pozostałych Regulaminów nie zawsze się ostają w całości
Czyli droop - jaki jest każdy widzi, a używa go kto chce ......... o ile Regulamin klasy pozwala
p.s.
Łukasz - mam nadzieję, że w tym elaboracie doczytasz się odpowiedzi na swoje pierwotne pytanie - bo jak zawsze od tematu głównego, poniosło mnie i w ogólne dygresje - ale na temat
