Coś z nierdzewki i aluminium... :)

Tematy odnośnie budowy modeli, które nie pasują do powyższych kategorii.
Hifman
Teoretyk
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-28, 16:39
Imię:
Lokalizacja: Zgorzelec

#16

Post autor: Hifman »

Kolejny dzionek i kolejny mały postęp. Dziś zrobiłem mocowanie amortyzatora do wahacza i testowe ramie zwrotnicy.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#17

Post autor: zotornik »

jeżeli górne mocowanie amortyzatora jest z alu, to uważam, że długo ono nie wytrzyma
to podcięcie mocno osłabi konstrukcję, tak "misie" zdaję - na tyle ile widać na zdjęciu

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#18

Post autor: Sławek »

Raczej na pewno. Musisz zmniejszyć wycięcie zostawiając jak najwięcej pionowej części profilu dodatkowo po promieniu a nie pod kątem prostym bo teraz całość sił działających na ten element skupia się w jednym punkcie (dokładnie na przecięciu) co spowoduje odkształcenie a w konsekwencji złamanie bo aluminium do najwytrzymalszych nie należy pod tym względem.

Hifman
Teoretyk
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-28, 16:39
Imię:
Lokalizacja: Zgorzelec

#19

Post autor: Hifman »

Też tak "misie" wydaje. Całość miała być wykonana z tego materiału co rama.
Niestety musiałem robić je w ciemno i słupki wyszły za niskie.

Cenie sobie Wasze sugestie i obserwacje, więc w pierwszej kolejności wezmę się za modernizację tego mocowania.
Zastanawiam się jeszcze nad jakimś elementem łączącym górne mocowanie amortyzatora ze słupkiem. Usztywniło by to konstrukcję, jednocześnie odciążając newralgiczny punkt. Co o tym sądzicie?

mav
Teoretyk
Posty: 301
Rejestracja: 2007-11-02, 10:07
Imię:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#20

Post autor: mav »

Jak najbardziej, ja bym zastosował zamiast takiego pojedyńczego ramienia typową wieżyczkę alu jaka widzi się w modelach onroad.
Wycinanie tak słupka zawieszenia strasznie osłabi konstrukcję (zacznie się łamać właśnie na tych ostrych krawędziach). Myślę że nawet zaokrąglenie tego nie pomoże.
To w końcu buggy jest.
Rób wieżyczkę z płata alu 2mm i juz.

Hifman
Teoretyk
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-28, 16:39
Imię:
Lokalizacja: Zgorzelec

#21

Post autor: Hifman »

mav pisze:Rób wieżyczkę z płata alu 2mm i juz.
No właśnie nie mam takiego aluminium :(.
Pozostaje mi teraz jakoś ładnie połączyć górne mocowanie amortyzatora ze słupkiem głównym, lub kompletnie je zmodyfikować.

Hifman
Teoretyk
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-28, 16:39
Imię:
Lokalizacja: Zgorzelec

#22

Post autor: Hifman »

Na długi weekend przy modelu nie pracowałem, ale popracowałem przy nim troszkę w wolny od szkoły wtorek :)
Dorobiłem kolejny słupek amortyzatora i całkiem ładny (tak "misie" wydaje) zderzaczek.

Planuje jeszcze drobić rozpórkę między wieżyczkami co powinno znacznie je usztywnić :). Poczyniłem tez już pewne przygotowania do modernizacji układu kierowniczego. ;)

Teraz mam problem, bo nie wiem jaką budę założę na mój twór. Chciałbym mieć Defender'a, albo UAZ'a Hunter'a, tyle że nie mam pojęcia gdzie mogę kupić całkiem ładnie odwzorowaną zabawkę, bo na budowanie własnej to teraz raczej nie będę miał czasu. :(
A oto kilka fotek:
Obrazek Obrazek


EDIT:

Wczoraj troszkę posiedziałem przy modelu. Zabrałem się za szlifowanie zwrotnic (pospawane nakrętki). Mając zrobiony już ten element dalsze prace idą gładko przy zawieszeniu. Na tą chwilę model wygląda tak:

Obrazek

Dzisiaj planuje wstępnie skończyć przednie zawieszenie i zaraz zabieram się do pracy. :Dr :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Inne ...”