Suzuki Jimny

Tematy odnośnie budowy modeli pojazdów klasy Super Scaled...
Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2099
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Suzuki Jimny

#1

Post autor: Gorg »

Ponieważ Jeep jest na końcówce zaczynam nowy projekt. Trochę już nad nim myślałem więc nie jest tak od zera.
Jakiś czas temu zakupiłem model Tamiya MF-01X Suzuki Jimny. Podwozie poszło do modeliku rally do którego dokupiłem nadwozie Suzuki Swift 1600 a nadwozie po pomalowaniu czekało na swój moment.
Opis samej karoserii jest tutaj:
karoseria-suzuki-jimny-tamiya-t13157.html
Mam sentyment do tego autka, bo sam takim jeżdżę w skali 1:1 więc postanowiłem zrobić go jak najbardziej skalowo.
Problem był z doborem kół, bo wnęki w Jimnym są niewielkie. Ostatecznie zdecydowałem się na felgi 1,55 i opony MICKEY THOMPSON.
Aby iść z duchem czasu co nieco nauczyłem się projektować w programie Designspark mechanical i zaprojektowałem sobie ramę, rozpórki, mocowanie przekładni, mocowanie rozdzielacza i kopułki na sprężyny i wysłałem do Gutka aby druknął.
Rama, ze względu na ograniczenia sprzętowe Gutkowej drukarki jest z dwóch części. Jednak zaprojektowałem taką zakładkę którą skleja się a dodatkowo trzyma ją w całości mocowanie rozdzielacza które jest przykręcane do ramy.
Kopułki sprężyn mają możliwość regulacji , co pozwoli zmienić wysokość prześwitu w wnęce kół.
Rozdzielacz jest zaprojektowany i wydrukowany przez Jaruso według mojego pomysłu. Wewnątrz znajdują się z zębatki z Traxxasa i przełożenie jest 1:1.
Skrzynię z Kulaka planuję zamocować pod maską na płycie specjalnie do tego zaprojektowanej.
W Tojce cabrio wymieniłem silnik na większy ale tu ze względu na ilość miejsca i fakt, że będzie to lekki model pozostanie orginał z Kulaka.
Sprężyny pochodzą z modelu rally. Zdecydowałem się na takie ponieważ na HK można do niego zakupić różne typy sprężyn: super soft, soft, medium, hard. Na razie są super soft ale być może będą potrzebne twardsze więc z wymianą nie będzie problemu.
Amortyzatory to elementy z ciężarówki (chyba) skali 1:14. Mają wewnątrz sprężynę, ale u mnie będą pracowały głównie jako ogranicznik skoku tak aby sprężyna nie wypadła.
Do modeliku zamierzam zastosować slim serwo na moście bo pod maską jest niewiele miejsca.
Aby sprostać wymogą regulaminu zamierzam zalaminować od spodu włóknem węglowym zderzaki aby były sztywne. Wlaminuję tam również uchwyty tak aby skręcać nadwozie z podwoziem do końcówek ramy.
Na tą chwilę mam plan aby wydrukować również wahacze takie jak w oryginale Jimnego i zastosować drążek Panharda, ale czas pokaże czy to mnie nie przerośnie i nie zostanę przy 3-linku z Kulaka. Musze jeszcze zaprojektować dolne mocowanie sprężyn i amortyzatora ale to jak zdecyduję się na rozwiązanie zawieszenia.
Co do wnętrza to planuję zrobić ręcznie deskę minimalistyczną, siedzenia już mam, klatkę wewnętrzną z rurek mosiężnych, tak aby przy rolce modelik się nie rozpadł. Klatka będzie od środka podtrzymywała leksan. Tylnych siedzeń nie będzie tylko klatka i imitacja baku pod którą schowam akumulator – oczywiście 2200 mAh.


Specyfikacja:
1. Rama – drukowana, design własny.
2. Mosty – z modelu Kulak 1:16.
3. Napęd – przekładnia modelu Kulak 1:16.
4. Silnik – szczotkowy Kulak.
5. Regulator – Kulak.
6. Wały – modelu Kulak 1:16.
7. Serwo skrętu – Blue Bird slim serwo.
8. Opony i felgi – MICKEY THOMPSON 1,55.
9. Nadwozie – Tamiya.
10. Przekładnia – drukowana, design Jaruso.


UWAGA – wersja dla leniwych :D

Okazało się po przyłożeniu podwozia Kulaka, że rozstaw osi pasuje idealnie. Wystarczy zamocować leksan Jimnego do podwozia, podciąć nadkola aby opony się mieściły (lub wymienić na mniejsze, albo zmniejszyć kulakowe o czym pisałem w wątku Toyota cabrio) i można jeździć :VV
Załączniki
P4230030.JPG
P4230017.JPG
P4230016.JPG
P4230015.JPG
P4230014.JPG
P4230013.JPG
P4230012.JPG
P4230011.JPG
P4230002.JPG
P4230001.JPG

Awatar użytkownika
Zapo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 1059
Rejestracja: 2010-03-14, 18:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Suzuki Jimny

#2

Post autor: Zapo »

Szalejesz z tymi modelami :brawo

Awatar użytkownika
pablodesign
Teoretyk
Posty: 344
Rejestracja: 2013-01-03, 16:10
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Suzuki Jimny

#3

Post autor: pablodesign »

Jestem ciekawy jak wyjdzie w praktyce sztywność takiej drukowanej ramy.

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2099
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Suzuki Jimny

#4

Post autor: Gorg »

już teraz wiem że jest OK. Wszystko zalezy od ilości zastosowanych podpór ale faktycznie dla modelu cięzkiego mogłoby byc kiepsko choc może wystarczyłaby zmiana przekroju ramy

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Suzuki Jimny

#5

Post autor: welna79 »

:piwo

Uwielbiam tą suzi - 1:10 i 1:1

Cieszę się Gorgu że ją tak motasz
i że wybrałeś opcję ze zbiornikiem na tyle :OK

Nie wiem jak będzie ze sztywnością i trwałością ramy - mam nadzieję że na etapie projektowania wyeliminowałeś miejsca "chude w materiał" i narażone na wykręcanie - filament jest dość łamliwy, ale mimo to oby wytrzymał

Powodzenia w dalszej budowie
Pozdrawiam
welna79
:frank

Awatar użytkownika
pablodesign
Teoretyk
Posty: 344
Rejestracja: 2013-01-03, 16:10
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Suzuki Jimny

#6

Post autor: pablodesign »

A ja mam pytanie o obudowę rozdzielacza, widzę że też drukowana, otwory na śruby są wstępnie gwintowane czy po prostu wkręcamy śrubkę m3 na żywca w filament?

Awatar użytkownika
przemsky
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 2430
Rejestracja: 2014-08-18, 21:30
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tychy
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Suzuki Jimny

#7

Post autor: przemsky »

Gorg - WOW ale mnie zaskoczyłeś <szok>
No pięknie :W

Przydałoby się spotkać i porównać Jimmiego z moim LR3

Awatar użytkownika
Gutek RC
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 837
Rejestracja: 2015-05-07, 14:49
Imię: Damian
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Suzuki Jimny

#8

Post autor: Gutek RC »

wełna filamenty sa rozne mialem tez taki co sie w rekach sypal ale sa tez takie ze ich nie zlamiesz ,wydrukowalem 10cm pasek grubosci okolo 1cm i nie dalo sie go zlamac wszystko zalezy od filamentu i jego ceny ,co do ramy to wytrzyma spokojnie wszystko

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Suzuki Jimny

#9

Post autor: welna79 »

gutek110 pisze:wełna filamenty sa rozne mialem tez taki co sie w rekach sypal ale sa tez takie ze ich nie zlamiesz ,wydrukowalem 10cm pasek grubosci okolo 1cm i nie dalo sie go zlamac wszystko zalezy od filamentu i jego ceny ,co do ramy to wytrzyma spokojnie wszystko
:OK
To bardzo dobra informacja

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2099
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Suzuki Jimny

#10

Post autor: Gorg »

śróbki są wkręcone do obudowy pokrywy ale wstępnie nagwintowane.
ale tutaj bywa różnie - zależy jak drukujący ustawi wypełnienie dlatego łatwiej i bezpieczniej jest skręcać nakrętką na wylot chyba że masz pełne zaufanie do "drukarza" że jak to sie robi i wie o co Ci chodziło.
Co do ramy miałem również wątpliwości do czasu jak nie dostałem jej do ręki. Teraz też jestem pewien że wytrzyma. Jest nawet dosyć giętka i nie łamie się lecz ugina, dlatego pisałem, że żeby ją dobrze usztywnić przyda sie odpowiednia kratownica z rozpórek.

LuQ
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 775
Rejestracja: 2012-06-01, 10:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Suzuki Jimny

#11

Post autor: LuQ »

Super sprawa. Natchnąłeś mnie na pewien pomysł, a nie wiedziałem jak się do niego zabrać.

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Suzuki Jimny

#12

Post autor: czayo »

Fajny pomysł, ale to łączenie ramy na środku....to nie wytrzyma. Nie wiem na ile to klejenie wytrzyma, ale to tam będzie pracowało, i złapie duże luzy i końcu się rozleci. Oczywiście nie wiadomo kiedy, ale stawiam że długo nie wytrzyma.
Jeśli rama musi byc łączona, to zrób to w mniej istotnych miejscach, a nie w najważniejszym. Powalcz tak, żeby środkowa część ramy, od zawieszenia przód, do zawieszenia tył była lita, a przód i tył (pewnie to tylko mocowanie budy/zderzaka) były dokręcane. Wtedy będzie to mocne, i się nie rozleci tak jak łączenie na środku modelu.

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2099
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Suzuki Jimny

#13

Post autor: Gorg »

Wreszcie podwozie staneło na kołach. Trwało to długo bo wszysko musiało zostać idealnie dopasowane przez co sama rama była drukowana 3 razy :D
Było warto. Podwozie pracuje bardzo ładnie i jest odwzorcowane w stosunku do orginału jak najwierniej łacznie z drążkiem Panharda.
Elementy drukowane to praktycznie wszystko oprócz mostów.
Zdjecie z nadwoziem prezentuje jaki będzie prześwit w nadkolach.
Załączniki
P6280071.JPG
P6280069.JPG
P6280068.JPG
P6280067.JPG
P6280066.JPG
P6280065.JPG
P6280064.JPG
P6280062.JPG
P6280061.JPG
P6280060.JPG

Awatar użytkownika
Dextil
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1995
Rejestracja: 2012-04-26, 09:35
Imię: Michał
Lokalizacja: Giżycko
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Suzuki Jimny

#14

Post autor: Dextil »

:brawo :brawo :brawo
Trzeba tylko zmienić ten leksan na coś twardego :)

Awatar użytkownika
Gutek RC
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 837
Rejestracja: 2015-05-07, 14:49
Imię: Damian
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Suzuki Jimny

#15

Post autor: Gutek RC »

Rewelacyjnie wyszło

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Super Scaled ...”