Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

Tematy odnośnie budowy modeli pojazdów klasy Super Scaled...
Awatar użytkownika
KrzaN
Teoretyk
Posty: 145
Rejestracja: 2016-08-31, 14:41
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 3 razy

Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#1

Post autor: KrzaN »

Cały czas zastanawiam się jak zacząć ten temat. To jest moja trzecia próba. Wyboru starałem się dokonać w pełni świadomy, i padł na Toyote Land Cruiser od Wadera. Podwozie, a raczej kompletny Kulak szybko zawitał w moich rękach. tego samego dnia rozmontowałem go i zostawiłem to co najpotrzebniejsze.

Pierwszym i najtrudniejszym zadaniem było zrobienie ramy, Tutaj bardzo dziękuję koledze PIXEL za wysłanie odrysowanej swojej ramy. Po otrzymaniu tego rysunku trafił do kolegi Pawła, który przekonał swoją dziewczynę by narysowała ją w Cad'zie. Po tym wszystkim gotowy rysunek trafił do firmy która wycięła ją z aluminium o grubości 5mm. Tak by łatwiej było zamocować karoserię na ramie wykonałem dystanse z rurki alu.
Dzięki Pixel za rysunek!
Dzięki Pixel za rysunek!
20161210_193347.jpg
W czasie oczekiwania na ramę, zająłem się dachem przez którego spędziłem bardzo dużo czasu w garażu, tak by po usunięciu bagażnika zaszpachlować wszystkie dziury i wyrównać je. Na dach wybrałem sobie czarny kolor czym sobie nie strzeliłem w kolano a w skroń... Wyrównanie dachu nie wiem ile czasu pochłonęło, ale moja dziewczyna twierdzi, że za dużo.
20161029_183455.jpg
Dach, po 8 warstwie podkładu i matowieniu papierem wodnym.
Dach, po 8 warstwie podkładu i matowieniu papierem wodnym.
W trakcie malowania
W trakcie malowania
Powyżej widać zdjęcia, z przebiegu budowy. Mam nadzieję, że się Wam spodoba moja koncepcja na ten pojazd. Zapraszam do komentowania i sugerowania co powinienem poprawić, bo mogłem czegoś nie zauważyć a trzeba to poprawić. Pozdrawiam i do usłyszenia!

Awatar użytkownika
miodzio
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 427
Rejestracja: 2015-09-23, 14:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#2

Post autor: miodzio »

Zapowiada się ciekawy projekt :-)

Powodzenia z malowaniem tej budy!!

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#3

Post autor: Orzeł »

Kibicuję temu Tojotu :D Ciekawy jestem jaka jest różnica Twojej ramy od oryginału wyciętego przez Sławka :D bo od tej ramy odrysowałem ją ja, Pixel ode mnie a Ty dopiero od Pixela :hehehe Choć z załączonych fotek widać, że wyszło profesjonalnie i na bogato :) Zapowiada się ciekawy model :OK

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#4

Post autor: Pixel »

Kamil!, nareszcie widzę Twój garaż :OK. Widzę, że zabrałeś się za budowę modelu profesjonalnie :) Bardzo fajnie to wygląda jak na ten etap. Czekam na dalsze działania i możliwość zobaczenia tej ameliniowej ramy w realu.

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#5

Post autor: welna79 »

KrzaN pisze:Cały czas zastanawiam się jak zacząć ten temat. To jest moja trzecia próba. Wyboru starałem się dokonać w pełni świadomy, i padł na Toyote Land Cruiser od Wadera[...]
Bardzo dobry wybór
i droga do niego także jak najbardziej właściwa
Niektórzy takie decyzje podejmują po kilku :piwo
Inni, bo akurat trafiła się buda w super cenie
Albo nie chce im się dziergać czegoś na ręcznym CNC
A jeszcze inni bo .... a co tu będę przynudzał :LOL
KrzaN pisze:Pierwszym i najtrudniejszym zadaniem było zrobienie ramy, Tutaj bardzo dziękuję koledze PIXEL za wysłanie odrysowanej swojej ramy. Po otrzymaniu tego rysunku trafił do kolegi Pawła, który przekonał swoją dziewczynę by narysowała ją w Cad'zie. Po tym wszystkim gotowy rysunek trafił do firmy która wycięła ją z aluminium o grubości 5mm. Tak by łatwiej było zamocować karoserię na ramie wykonałem dystanse z rurki alu.
[...]
Suma summarum powiedz dla potomnych ile $ Ci wyszło za ramę i czy materiał był Twój?
Bo rozumiem że wszyscy znajomi pomagali Ci jak to znajomi - z przyjemności by pomóc ;)
KrzaN pisze:W czasie oczekiwania na ramę, zająłem się dachem przez którego spędziłem bardzo dużo czasu w garażu, tak by po usunięciu bagażnika zaszpachlować wszystkie dziury i wyrównać je. Na dach wybrałem sobie czarny kolor czym sobie nie strzeliłem w kolano a w skroń... Wyrównanie dachu nie wiem ile czasu pochłonęło, ale moja dziewczyna twierdzi, że za dużo.
[...]
Dziewczyny zawsze tak mówią :hehe :friends
A dach wygląda na bardzo solidnie wykonany
Po pierwszych zawodach zapomnisz o całym tym trudzie ;)
KrzaN pisze:Powyżej widać zdjęcia, z przebiegu budowy. Mam nadzieję, że się Wam spodoba moja koncepcja na ten pojazd[...]
No jasne że się podoba
Czekam z całą resztą na kolejne :update
Bo my tu bardzo lubimy Toyki
Zapodawaj kolejne opisy i fotki prac, no i we właściwym dziale pochwal się warsztatem, tak wielki garaż ma swoisty potencjał

Pozdrawiam
welna79
:frank

Awatar użytkownika
KrzaN
Teoretyk
Posty: 145
Rejestracja: 2016-08-31, 14:41
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 3 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#6

Post autor: KrzaN »

Bardzo się cieszę, że podoba się Wam moje wykonanie
Orzeł pisze:Kibicuję temu Tojotu :D Ciekawy jestem jaka jest różnica Twojej ramy od oryginału wyciętego przez Sławka :D bo od tej ramy odrysowałem ją ja, Pixel ode mnie a Ty dopiero od Pixela :hehehe Choć z załączonych fotek widać, że wyszło profesjonalnie i na bogato :) Zapowiada się ciekawy model :OK
Hmmm... W pierwszym zdaniu powinienem podziękować Sławkowi, że wykonał taki fajny projekt :OK A wszystkim co odrysowywali i dawali dalej za dokładność wyrobu. Model nie jest robiony "na bogato" tylko starannie ;P
Pixel pisze:Kamil!, nareszcie widzę Twój garaż :OK. Widzę, że zabrałeś się za budowę modelu profesjonalnie :) Bardzo fajnie to wygląda jak na ten etap. Czekam na dalsze działania i możliwość zobaczenia tej ameliniowej ramy w realu.
W sumie to najbardziej czekałem na Twoją wypowiedź, innymi słowy mówiąc, cieszę że Ci się podoba!
Jerry_Cornelius pisze:Nieźle :) zabierasz się do tego profesjonalnie :OK

Chociaż osobiście teraz to bym nie rezał w alu ramy tylko drukował na drukarce 3d :D Ale twoja dłuuugo wytrzyma od drukowanej :>>
Drukarki nie mam i szybko pewnie nie dostanę pozwolenia na zakup. A druga sprawa to jeżeli rama miała by być w jednym kawałku to by musiała by drukarka mieć ogromne pole robocze co idzie w parze z ceną. A poza tym alu będzie prawie wieczne.
welna79 pisze:
KrzaN pisze:Cały czas zastanawiam się jak zacząć ten temat. To jest moja trzecia próba. Wyboru starałem się dokonać w pełni świadomy, i padł na Toyote Land Cruiser od Wadera[...]
Bardzo dobry wybór
i droga do niego także jak najbardziej właściwa
Niektórzy takie decyzje podejmują po kilku :piwo
Inni, bo akurat trafiła się buda w super cenie
Albo nie chce im się dziergać czegoś na ręcznym CNC
A jeszcze inni bo .... a co tu będę przynudzał :LOL
Zastanawiałem się jeszcze nad SCX10II, ale po przeliczeniu wszystkich kosztów stwierdziłem, że na początku nie ma co świrować.
welna79 pisze:
KrzaN pisze:Pierwszym i najtrudniejszym zadaniem było zrobienie ramy, Tutaj bardzo dziękuję koledze PIXEL za wysłanie odrysowanej swojej ramy. Po otrzymaniu tego rysunku trafił do kolegi Pawła, który przekonał swoją dziewczynę by narysowała ją w Cad'zie. Po tym wszystkim gotowy rysunek trafił do firmy która wycięła ją z aluminium o grubości 5mm. Tak by łatwiej było zamocować karoserię na ramie wykonałem dystanse z rurki alu.
[...]
Suma summarum powiedz dla potomnych ile $ Ci wyszło za ramę i czy materiał był Twój?
Bo rozumiem że wszyscy znajomi pomagali Ci jak to znajomi - z przyjemności by pomóc ;)
Tutaj nasuwa się kolejny problem, zamówione to zostało przez firmę kolegi teścia (bo oni współpracują z takimi co tną laserem) i nie chcieli mi powiedzieć ile to kosztowało, ze względu na to, że to ja im ostatnio strasznie dużo pomagałem. Bynajmniej udało mi się wydusić z nich tę informacje... około 37zł netto z materiałem.
welna79 pisze:
KrzaN pisze:W czasie oczekiwania na ramę, zająłem się dachem przez którego spędziłem bardzo dużo czasu w garażu, tak by po usunięciu bagażnika zaszpachlować wszystkie dziury i wyrównać je. Na dach wybrałem sobie czarny kolor czym sobie nie strzeliłem w kolano a w skroń... Wyrównanie dachu nie wiem ile czasu pochłonęło, ale moja dziewczyna twierdzi, że za dużo.
[...]
Dziewczyny zawsze tak mówią :hehe :friends
A dach wygląda na bardzo solidnie wykonany
Po pierwszych zawodach zapomnisz o całym tym trudzie ;)
Zobaczymy w praniu;)
welna79 pisze:
KrzaN pisze:Powyżej widać zdjęcia, z przebiegu budowy. Mam nadzieję, że się Wam spodoba moja koncepcja na ten pojazd[...]
No jasne że się podoba
Czekam z całą resztą na kolejne :update
Bo my tu bardzo lubimy Toyki
Zapodawaj kolejne opisy i fotki prac, no i we właściwym dziale pochwal się warsztatem, tak wielki garaż ma swoisty potencjał

Pozdrawiam
welna79
:frank
Warsztat to tylko garaż jednostanowiskowy w bloku z jednym małym biurkiem. Gdyby nie to, że przeprowadziłem się i mam 13km do tego miejsca prace posuwały by się znacznie szybciej.

Awatar użytkownika
KrzaN
Teoretyk
Posty: 145
Rejestracja: 2016-08-31, 14:41
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 3 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#7

Post autor: KrzaN »

:update
Po paru dniach zabawy farbami przedstawiam efekt stosowania podkładu firmy Humbrol a właściwych kolorów firmy Tamyia.
Kolory mogą nie wszystkim się spodobać, ale to przecież ja będę jeździł tym modelem :D
20161206_232425.jpg
20161207_104241.jpg
2016-12-14 09.26.08.jpg
A tutaj już założona na ramę.
20161210_000718.jpg
20161210_193041.jpg
Aktualnie oczekuję na rozdzielacz od kolegi Czayo.
Jak tylko do mnie dojdzie będzie montowany na ramie. Największym problemem jest to, że własnie zaczyna mi się miesiąc pracy na łajbie i mogę nie mieć czasu na budowę, no chyba że w pracy znajdę trochę wolnego.

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6929
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#8

Post autor: jaruso »

Zestawienie kolorów :OK

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#9

Post autor: Pixel »

:brawo

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#10

Post autor: RC-Nennox »

Bardzo ładny kolor :)
Tak się zastanawiam ile już 40stek jest na forum ? :)

Awatar użytkownika
KrzaN
Teoretyk
Posty: 145
Rejestracja: 2016-08-31, 14:41
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 3 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#11

Post autor: KrzaN »

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że kilka. Po któryś zawodach zapewne trafią na forumowy baner po grupowej sesji ;)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#12

Post autor: zotornik »

KrzaN pisze:Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że kilka. Po któryś zawodach zapewne trafią na forumowy baner po grupowej sesji ;)
Jak się ładnie ustawią ;)

Który numerek tamiyowskiej czerwieni to jest ?

Awatar użytkownika
KrzaN
Teoretyk
Posty: 145
Rejestracja: 2016-08-31, 14:41
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 3 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#13

Post autor: KrzaN »

zotornik pisze:Który numerek tamiyowskiej czerwieni to jest ?
Byłem dzisiaj w garażu i sprawdziłem ten kolorek.
Czerwony: TS-49
Czarny: TS-6

Po dokładnym przyjrzeniu się dochodzę do wniosku, że w rzeczywistości kolor czerwony wydaje się być ciemniejszy niż na zdjęciach.
2016-12-19_15.50.48[1].jpg
Jako że silnik przekładnia i rozdzielacz są już na miejscu, powoli zacznę je montować... tylko trochę praca z tym koliduje. Będę się tym zajmował w wolnych chwilach. Na pewno zaprezentuję postępy jak tylko się pojawią.

Awatar użytkownika
Zbyszek
Teoretyk
Posty: 1136
Rejestracja: 2013-03-19, 17:27
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Oborniki wlkp
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#14

Post autor: Zbyszek »

No Kamilu jak na pierwszy model , to jest bardzo aligancko :) .Ale to już nowy rok więc czekam na nowe postępy przy modelu .

Awatar użytkownika
KrzaN
Teoretyk
Posty: 145
Rejestracja: 2016-08-31, 14:41
Imię: Kamil
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 3 razy

Re: Toyota FJ40 "moja pierwsza trialówka"

#15

Post autor: KrzaN »

Rozdzielacz produkcji Czyo 2:1 (tak mi doradził by model nie był za szybki). A co do postępów prac. Co tu dużo gadać jestem w tej komfortowej sytuacji, że jestem od 16.12.2016r do 16.01.2017r w pracy. Zjeżdżam tylko na 12/24h do domu co parę dni. Oczekuję na kilka przesyłek bez których nie będę w stanie poskładać reszty modelu. Gdy tylko będzie coś ciekawego pokażę Wam. Gdy mam trochę wolnego na holowniku coś dłubię, jednak to nie to samo co u siebie. Nie mając wszystkich narzędzi i nie mogąc przymierzyć wyrobów do siebie bardzo ciężko się pracuje.

Mogę powiedzieć na razie jedynie że wykorzystam do napędu zestaw sensorowy firmy SkyRC z silnikiem KV1870 przekładnie HPI i rozdzielacz od Czay 2:1. Z rzeczy nad którymi się zastanawiam, to jak i z czego zrobić resory by pracowały odpowiednio przy takim modelu. W razie czego chętnie przyjmę podpowiedzi z czego i jak wykonać te resory.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Super Scaled ...”