Tatra T815 4x4 Loprais/Stachura/Kalina - Dakar 1991

ODPOWIEDZ
Miko1702
Teoretyk
Posty: 5
Rejestracja: 2014-01-03, 11:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Warszawa

Tatra T815 4x4 Loprais/Stachura/Kalina - Dakar 1991

#1

Post autor: Miko1702 »

Witam wszystkich :)

Od kiedy pamiętam zawsze imponowała mi "waga ciężka", która ścigała się w rajdach terenowych. :D Modelarstwem bawię się już szmat czasu, wiele modeli przeszło mi przez ręce... Ale nie miałem jeszcze ciężarówki. :D

Któregoś dnia narodził się taki szatański pomysł, żeby sobie taką zbudować. :D
Na początku miał być to Dakarowy Kamaz, ale w ręce wpadło mi coś takiego:
Obrazek

Więc wybór padł na Tatrę Dakar ;)
Obrazek

Dlaczego akurat ten model? Otóż w internecie krążą kartonowe modele różnych DAKAR-Trucków w skali 1:100, które można sobie wydrukować i skleić. Ja wydrukowałem i wyskalowałem i za pomocą prostych obliczeń przekształciłem to na skalę 1:10 :)

Nie miałem specjalnie środków, żeby robić podwozie "od zera" [ urok studiów ;) ], więc postanowiłem trochę ułatwić sobie sprawę wykorzystując to co akurat miałem, czyli model Maverick Strada SC :D

Wziąłem się więc do działania :)

Obrazek


Kabina przyszła, zaczęło się pierwsze skalowanie i przemyślenia "jak to ugryźć", żeby prześwit nie był zbyt mały. Przypadkowo okazało się też, że rozstaw kół w stradzie idealnie pasuje do obrysu kabiny :D W końcu przyszedł pomysł. Trzeba było uciąć przedni fragment płyty strady, nawiercić dwa otwory i sposób na zamocowanie dyferencjału gotowy. :) Wyszło tak:

Obrazek

Jak pewnie niektórzy zauważyli, jest to dopiero połowa sukcesu, bo jest to tylko połowa Tatry :D A plany są takie:
- Płyta podwozia Strady jest za krótka. Zamierzam przedłużyć poprzez dokupienie drugiej i docięciem do odpowiedniego wymiaru. Potem obie płyty zabiorę na spawanie plastiku, a na koniec wzmocnie ją na całej długości aluminiowymi U-kształtnymi kątownikami. Powinno trzymać się kupy, a jak będą środki, to zamówi się całą aluminiową. ;)
- Wał napędowy został puszczony od dołu, a nie jak było oryginalnie, od góry płyty. Będę potrzebował dwóch wałków, bo silnik ma zostać umieszczony centralnie między obiema osiami. Konstrukcja bardzo prosta bo w dużym oparciu o części Strady.
- Motorownia: na razie bez szału - silnik szczotkowy Carson Cup Machine ze Strady i regulator Tamiya TEU-101BK.
- Muszę dobrać jeszcze kółka. Z obliczeń wyszło mi, że "idealne koła" powinny mieć średnicę ok 113mm i szerokość ok 39mm. Czegoś takiego raczej nie dostanę, więc myślę o czymś takim, jak na foto powyżej.

Są to koła z modelu Mad Bull firmy Tamiya, tylko ich wymiar wynosi ok 120mm x 60mm, czyli są duużo za szerokie. Pojawia się problem z osadzeniem felgi, bo jest dość głębokie i koła będą wystawać poza obrys karoserii. Ratunkiem może wydawać się wymiana hexa na jakiś krótszy, ale wtedy koła będą ocierać o płytę podwozia. :/

Gdyby ktoś miał trochę węższe koła, najchętniej ok 120mm x 40 do max 50mm i chciałby się ich pozbyć, to chętnie odkupię :)

Ciąg dalszy wkrótce. :)
Ostatnio zmieniony 2014-01-07, 00:06 przez Miko1702, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dextil
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1995
Rejestracja: 2012-04-26, 09:35
Imię: Michał
Lokalizacja: Giżycko
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#2

Post autor: Dextil »

:OK Jak pisze Jerry spawany plastik może pęknąć. Do tego zwykła płyta podwoziowa pogorszy właściwości terenowe.

Awatar użytkownika
Radzik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 5327
Rejestracja: 2010-09-07, 21:34
Imię: Radek
Lokalizacja: Będzin
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

#3

Post autor: Radzik »

Projekt spoko :OK
Ale ta tatra chyba była na rurze :Y

1.Przywitaj się w odpowiednim dziale
2.Na forum zdjęcia wklejamy jako miniaturki.
Także proszę o poprawienie tych dwóch kwestii ;)


Pozdrawiam :W
Radek

Awatar użytkownika
Qbus
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 601
Rejestracja: 2012-01-06, 10:36
Imię: Kuba
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 1 razy

#4

Post autor: Qbus »

Oczywiście że na rurze :q :q

Awatar użytkownika
luki
Początkujący
Początkujący
Posty: 1121
Rejestracja: 2011-12-15, 00:35
Imię: Luki
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#5

Post autor: luki »

Witamy w truckach jak się pózniej przekonasz truck na tych podzespołach to droga na skróty co zaowocuje dodatkowymi inwestycjami , a jak wiesz to hobby nie jest tanie .Jeżeli ma to być Twój model for fun to czekamy na postępy ,a jeżeli coś więcej to podstawa jako materiał na nadwozie to hips ,a podzespoły z traxxasa bo większość trucków bazuje na tych właśnie częściach Poczytaj garaże bo jest tam sporo ciekawych informacji. :W

Miko1702
Teoretyk
Posty: 5
Rejestracja: 2014-01-03, 11:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post autor: Miko1702 »

Dzięki za porady :)
Tatra póki co ma być modelem for Fun, może trochę niezbyt związanym z tematyką Trialu, bo myślę raczej o zabawie w rajdy cross-country :)

Jako że jest to mój pierwszy model trucka [i za pewne nie ostatni ;)] pewnie wiele się nauczę przy jego budowie. Oczywiście będę przeglądał rozmaite tematy na forum i kto wie, może zaowocuje to w przyszłości jakimś innym ciekawym projektem? :)

Fotki już zmniejszam ;)

Dumaz
Teoretyk
Posty: 2
Rejestracja: 2013-10-09, 23:00
Imię: Pajero
Lokalizacja: Košice, Slovakia
Podziękował : 1 razy

#7

Post autor: Dumaz »

Hi. Try to look on this site, http://www.rc4x4.cz/topic9621-15.html?nomobile=1
This is nice Tatra with central tube.

Awatar użytkownika
matiek
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 1059
Rejestracja: 2010-07-10, 21:17
Imię:
Lokalizacja: słubice
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#8

Post autor: matiek »

Swietny pomysł .
Ciekawe co na to regulamin truck.

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#9

Post autor: Sławek »

Pomysł fajny :OK
A regulamin ? ano nic, Tatra nie ma wahaczy, więc odpowiedź jest prosta :)

Pozdr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 4x4...”