Ził 157 4×4 (Injora składak) by przemo

ODPOWIEDZ
Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#16

Post autor: Signum654 »

Super robota, kolor świetny

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6929
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#17

Post autor: jaruso »

Miło się ogląda postępy prac Przemo.
Przypadkiem dzisiaj trafiłem na filmik...

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#18

Post autor: przemo_m »

Dzięki Panowie :)
co do filmu to już oglądałem wcześniej ... możliwość, że naczepa ma napęd tylko na pierwszym biegu dla mnie szok :) ... proszę wybaczyć ekscytację bo do tej pory chodziło mi po głowie coś co lata nie jeździ :)

Dzisiaj ostatnie foty z postępu ...
udało mi się w końcu strzelić przednie reflektory razem z kierunkowskazami ... w druku reflektory przeskalowane do 123% a kierunkowskazy do 120 % ... dlaczego ? ano dlatego bo miałem kolimatory od latarki które fajnie imitują reflektor więc grzechem by było nie skorzystać z tak wspaniałego odkrycia na allegro :)
20201217_205543.jpg
a wracając do luzów to chyba chińczykom wybaczę bo promień skrętu wygląda dla mnie olbrzymio :)
20201217_205556.jpg
i tu opona delikatnie haczy o amortyzator ... wręcz o niego nie haczy :)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#19

Post autor: przemo_m »

:england
A była nadzieja, że w zeszły tydzień pęknie beczka roboty nad Ziłem a pękła ledwo beczułka ... wszystko podyktowane brakiem filamentu i tym, że inpost chyba ma przed świętami zdrowy zapier... i się nie wyrabiają w sumie tak samo jak sklep z filamentami ... czekam z utęsknieniem na niego od 15 grudnia :radekface2

Więcej powstało w teorii czyli na ekranie monitora ale o tym później jak coś będzie już namacalne.
Wstępnie narysowałem platformę pod kabinę razem z podestem czy tam spocznikiem ale trzymajmy się słowa podest. Oczywiście drukowane już resztkami wszelakiej maści PLA, wiadomo malowane będzie dopiero jak całą zabudowę złożę. Podesty postanowiłem coś urozmaicić względem oryginału projektu z thingiverse dodając coś dziur.
20201218_111610.jpg
jeden srebrny, drugi srebrny ... przynajmniej wykończyłem resztki filamentu zalegające w szafce. Podesty przykręcone każdy na 2 śruby do ramy.
20201218_183659.jpg
Po drodze wymyśliłem wskaźnik naładowania lipo, fajnie wiedzieć ile "sztromu" zostało w pakiecie ... takie przyzwyczajenie z latania quadrocopterami na fpv :) na allegro kupiłem wskaźnik 2S i obrałem to w obudowę akumulatora do Ziła ... wiem duży ale wymusza to płytka wskaźnika ...
20201222_155718.jpg
oczywiście akumulator wstępny projekt, pierwszy raz drukowany ale już kombinuje i na pewno uda mi się go jeszcze wyszczuplić o kilka mm.

zamontować chcę pod maską oczywiście
20201222_155735.jpg
Między czasie zabrałem się za podłogę kabiny ale naprawdę powoli. Tunel na rozdzielacz i wał z silnka na rozdzielacz postanowiłem narysować i wydrukować. Na zdjęciu tradycyjnie pierwszy druk, który już zweryfikowany i poprawiony jest i czeka na nowy druk.
20201222_160033.jpg
No i w sumie naprawdę fajna namacalna rzecz w postaci felg i opon, które już są docelowe ... wczoraj felgi przyszły, dostały kolor, a dzisiaj przydziały opony.
20201222_160010.jpg
Na początku pisałem że dam 120 mm ale pozostanę przy tych czyli 113 mm ... nie ma sensu robić monster trucka z tego :)

I w sumie co chce jeszcze uzyskać ... przednią wyciągarkę zamówiłem na alliexpress taką
20201218_145321.jpg
dwa silniki, powinna być moc, z tej co mam w landku jestem zadowolony póki co. Spodobała mi się konstrukcja tej wyciągarki że można ją rozkręcić (chodzi mi o górny element spajający dwie połówki) i bardzo chcę i mam plan żeby wyciągarkę schować w przednim zderzaku tak jak jest w Zile faktycznie, a przynajmniej na masie zdjęć, które można znaleźć w sieci
20201212_095212.jpg
Co mi z tego wyjdzie się okaże ...

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#20

Post autor: welna79 »

Przemo, świetnie Ci to idzie
Aż miło popatrzeć
Powodzenia w dalszej budowie :OK
Jeśli chodzi o wyciągarkę, to sądząc po zdjęciach jej budowy nie jestem pewien czy da się ją rozkręcić żeby poszczególne części wcisnąć pomiędzy ramę.
Myślę tak widząc bęben zamontowany na silnikach.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#21

Post autor: przemo_m »

Dzięki :)
Co do wyciągarki to między ramę nie wejdzie. Karoseria kończy się na równo z ramą więc plan jest taki, że zderzak będzie dokręcany do ramy. Wykorzystam mocowanie które jest w ramie. Wyciągarka będzie wpasowana do ten dokręcany zderzak. Zderzak w Zile i tak mocno wystaje do przodu więc jest szansa, że ją jakoś wpasuje no ale na to trzeba będzie poczekać aż przyjdzie. To jest na razie moje takie "suche" myślenie. Jak nie będzie to wychodzić albo zderzak będzie wyglądał śmiesznie to wyciągarka wyląduje na zderzaku.

Już mam potwierdzenie że filament jest w paczkomacie, dzisiaj praca ale jutro drukarka znowu zaczyna tyranie ... jak wszystko dobrze pomierzyłem to pojemnik na pakiet wyląduje w ramie razem z ramieniem holownika. Jak to będzie zrobione to wtedy obuduje tylną pakę. Podłoga zabudowy będzie na wysokości tylnych wież amortyzatorów więc pod podłogą mam miejsce na ESC, pojemnik na RX, BEC'a, sterownik przedniej wyciągarki oraz sterownik świateł. Ewentualnie sterownik świateł i wyciągarki wyląduje w imitacji baku pod pojemnikiem na pakiet no ale to jeszcze nadal moja "rozkmina" w głowie. W zasadzie pojemnik na RX też muszę narysować i przemyśleć żeby był wodoszczelny a zarazem żeby był dostęp do elektroniki. Do wiosny mam czas a im głębiej w las tym coraz więcej komplikacji do rozwiązania.

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#22

Post autor: Signum654 »

Super projekt

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#23

Post autor: przemo_m »

Signum654 pisze:
2020-12-23, 11:05
Super projekt
Dzięki ... staram sie :)

:england

a tym czasem u Ziła ... ostatnio za bardzo czasu nie było ale coś tam popychałem za każdym razem małymi kroczkami. Miałem dużą burze w głowie jak chwycić się za tylną zabudowę i w sumie z pierwotnego planu za wiele nie zostało ... w zasadzie pojemnik na pakiet poszedł w niełaskę tzn ten zrobiony to już może się w warsztacie kurzyć bo wpadła nowa koncepcja, która wydaję mi się bardziej prosta w wykonaniu jak tą co zakładałem ... do rzeczy ...

Tradycyjnie opieram się na druku 3D ale nie w 100 % ... powiedzmy tak w 70% resztę będzie stanowić płyta z reklam.
zabudowa.png
Narysowałem to co będzie wydrukowane i posklejane razem ze sobą wyżej wspomnianymi płytami z reklam.

W sumie żeby sobie to zobrazować zrobiłem wstęny projekt z kartonu z tym, że zabudowa się skróciła o 7 mm względem tego co na zdjęciu. Komora na pakiet w tym samym miejscu będzie co miała być. Reszta elektroniki pod podłogą zabudowy w sensie paki.
20201226_155422.jpg
20201226_155259.jpg
Pierwsze miałem robić ramię holownika drukowane ale wykorzystałem profil aluminiowy 10x10 mm. Wiadomo że brakuje jeszcze usztywnienia no ale wszystko z biegiem czasu

Rolka drukowana na 2 łożyskach, chodzi płynnie.
20201226_155311.jpg
Nie mam jeszcze sprecyzowanego tylnego zderzaka oraz tylnego pasa. Tylny pas a konkretnie jego górna krawędź będzie prawie na wysokości podłogi paki. W tylnym pasie planuję umieścić tylne lampy.

Póki co tyle ... od przyszłego tygodnia może popchnę pracy więcej ....

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#24

Post autor: przemo_m »

:england
Jak to mam w zwyczaju przy moich relacjach wrzucam postęp przy pracach ... nie wielki, a mógł by być wielki jak by nie zgubił gdzieś 2,3 mm przesunięcia w bokach zabudowy i pewnie już fotce był by doklejony tylny pas ... no cóż tak to bywa, a w zasadzie już się przyzwyczaiłem :P
20201228_211642.jpg
20201228_211630.jpg
boki rysowałem w DSM w zasadzie dwa lewe z tym że przy drugim je zmieniałem żeby nie były identyczne a lustrzane odbicie boku robione już w slajserze czyli Cura. W zasadzie tak prościej, a DSM nie ma lustrzanego odbicia (szkoda).

Przy okazji wysięgnik holownika przeszedł metamorfozę. Sztywność będzie zawdzięczał linkowi wpasowanemu między ramiona a ramę a u góry będą puszczone dwa łańcuchy dla "picu" ... łańcuch chiński więc do "picu" się nadaje w sam raz :)

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#25

Post autor: Signum654 »

Z takim tempem prac to w tym roku zbudujesz cała armie takich Ziłków

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#26

Post autor: przemo_m »

Signum654 pisze:
2020-12-28, 22:57
Z takim tempem prac to w tym roku zbudujesz cała armie takich Ziłków
Gdzie tam armie :) zaledwie jedną sztukę chcę zbudować :)

:england

tym czasem w garażu ...
im głębiej tym co raz więcej komplikacji czyli coś co było dobre wcześniej trzeba przeprojektować żeby pasowało do czegoś co się nowe pojawia ... podstaw zabudowy wydrukowałem chyba ze 6 sztuk w tym w ostatniej już wyciąłem nie pasujący element dremlem a poprawiłem tylko w plikach ...
w zasadzie na tym etapie muszę się powoli zabrać za upychanie elektroniki.

Pojemnik na odbiornik narysowany, do celowo i tak będę uszczelniał na silikonie ale to już to sprawdzeniu wszystkie na tzw "tip top". Pierwsze myślałem że zmieszczę w nim również BEC'a no ale niestety gabaryty nie puściły i na BEC'a musiałem znaleźć miejsce w imitacji zbiorników na powietrze.
20201231_095548.jpg
Pojemnik na RX wylądował w ramię a w nim dodatkowo znajdzie się sterownik do wyciągarki holownika.
20201231_095416.jpg
20201231_095313.jpg
oczywiście zbiorniki do szpachlowania i później do malowania w kolor nadwozia.

Górna zabudowa w zasadzie konstrukcyjnie ukończona, już po pierwszym szlifowaniu obecnie czeka na drugie
20201231_095303.jpg
Zbiorniki są na równo z zabudową.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#27

Post autor: przemo_m »

Witam w nowym mam nadzieję lepszym 2021 roku pod każdym względem :england :england :england

Korzystając z wolnego dłubie przy Zile cały czas :)
Ogólnie zrobiłem porządek z kablami, jeszcze nie wszystkimi bo brakuje mi sterownika wyciągarki na przodzie i sterownika oświetlenia. Ogólnie do zasilania, BEC z ESC będzie zasilał odbiornik, jedynie zasilanie oświetlenie pójdzie z odbiornika a reszta czyli, serwo skrętu i 2 wyciągarki będą zasilane z zewnętrznego BEC'a. Troszeczkę miałem zabawy żeby z 6 wtyczek serw złożyć jeden powiedzmy przewód żeby wykorzystać zasilanie z zewnętrznego BEC'a ale się udało i nawet bałaganu nie ma za bardzo na ramie.
20210101_110719.jpg
Akumulator wydrukowany, wyszczuplony, pomalowany i wskaźnik lipo dzisiaj zalałem żywicą, żeby zabezpieczyć przed wilgocią. Jutro akumulator zaleję żywicą od środka.
20210101_110140.jpg
No i wydrukowałem bak paliwa, który będzie pojemnikiem właśnie dla wspominanych wyżej dwóch brakujących sterowników.
20210101_110114.jpg
20210101_110122.jpg
Dzisiaj mnie czeka ostatni szlif zabudowy i najprawdopodobniej złapie kolor, kabina musi jeszcze poczekać. Wnętrze kabiny jest już zamknięte, muszę zrobić podstawy pod fotele, a nimi samymi też się muszę zająć.
Wyzwaniem będzie deska rozdzielacza, myślałem o druku ale jest tam tyle krzywizn, że nie wiem czy by mi rolka filamentu na to starczyła patrząc pod kątem notorycznego poprawiana i drukowania nowej, więc deskę będę chciał zrobić ręcznie.

Wszystkiego najlepszego w tym Nowym Roku dla was :) :) :)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#28

Post autor: zotornik »

"Zazdraszczam" i podziwiam :england

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 508
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#29

Post autor: przemo_m »

zotornik pisze:
2021-01-01, 22:34
"Zazdraszczam" i podziwiam :england
"nima" czego ... toż to jestem raczkujący w kołowych ;) a kierowca ze mnie taki że chyba na dach sobie "L" wrzucę :P
Dzisiaj z przytupem bo coś przynajmniej przybyło :) ... nie obeszło się bez niespodzianek ... zaliczyłem pożar na pokładzie ... na szczęście skończyło się na przytopionych kablach do zasilania BEC'a ... ESC i BEC działają, kable już wymieniłem na grubsze. Ale skończyło się to drukowaniem nowego pojemnika na BEC przy okazji zmieniłem mu kolor żeby przełamać zieleń całego pojazdu. Cały czas się człowiek uczy.
Kurcze nie pamiętam gdzie udało mi się kupić zarobione wtyki JST na kablach silikonowych, obecnie które kupuje nie dość że są cienkie to nie w silikonie ... szukam szukam i nie mogę takowych namieżyć.
Oczywiście kable dałem za cienkie, mój błąd ...

Wracając do budowy ... żeby jakoś ukłonić się w kierunku ZIł'a i epoki. w której powstał podłoga zabudowy będzie drewniana :)
20210102_122101.jpg
Tutaj skończyłem deskowanie i przykręciłem wyciągarkę
20210102_150204.jpg

Zrobiłem test wyciągarki i jest owocnie, a będzie jeszcze na rolce a sam hak na zbloczu.

No i musiałem przymierzyć z przodem karoserii
20210102_154027.jpg
W sumie skończyłem ze zderzakiem ... wcześniej już był wydrukowany, wczoraj dostał kolor a dzisiaj czarne pasy. Przy okazji w zderzaku zostało zrobione mocowanie na hak holownika z pręta mosiężnego
20210102_175056.jpg
Lampy wstecznego i kierunkowskazy tradycyjnie atrapa a świecić będą światłą postojowe.

Jutro może uda mi się ukończyć ramię holownika .... CDN ...

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#30

Post autor: zotornik »

przemo_m pisze:
2021-01-02, 19:56
"nima" czego ... toż to jestem raczkujący w kołowych a kierowca ze mnie taki że chyba na dach sobie "L" wrzucę
Tu jedyna nadzieja, że zostawisz jakieś pole na szyderę - bo loża szyderców u nas zacna i mocno obsadzona :D

Co nam tu "jakimś" testem wyciągarki oczka mamisz, gdzie ów news dnia i relacja z pożaru na pokładzie? :>
Dobre zwarcie fajna rzecz :p O ile wszystko w miarę dobrze się skończy.

JTS z silikonami, to mam tylko z odzysku z małych akusów, to co teraz jest po sklepach, to dziadostwo twarde, a i diabeł (znaczy się chiński czterolatek co to składał) wie, jaki naprawdę tam przewód jest, bo taka cienizna czasem tam siedzi, że strach coś podpinać.
Ja poszedłem inną drogą - kupiłem przewody silikonowe na metry, zaciski i zaciskarkę do złączek.

Problem, to na pewno był w za cienkich kablach, a nie w niewłaściwym podpięciem BEC-a ?!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 4x4...”