ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#1

Post autor: przemo_m »

Trochę przerwy było w domowy warsztacie a i może przerwy nie było ale może nie za bardzo było się jakoś motywować do projektów dość mocno szybkich. Sezon w tym roku ruszył na Pucharze Śląska fajnie ale od czerwca nie startowałem bo jakoś się dziwnie czas układał.

Wracając do tematu czyli kolejne z rzędu podejście do tematu Ziła 157 ... jak dla mnie osobiście to najpiękniejsza z radzieckich ciężarówek :)
Postanowiłem tym razem mocniej spiąć się na wymiarach skali 1/10 i postanowienie jest takie że chce pokusić się o wykonanie kilku elementów więcej metodą druku FDM. Kilka elementów mam tutaj na myśli felgi, mosty napędowe (za wyjątkiem zębatek ma się rozumieć), resory w oparciu o schowany drut stalowy w nich. Od razu piszę, że druk FDM ma swoje ograniczenia i zdaję sobie z tego sprawę w 100% jak również, że jestem świadom również ewentualnej porażki przy tym projekcie :) W Manie robiłem drukowane felgi i podchodziłem z duszą na ramieniu do tego tematu ale okazało się całkiem nie potrzebnie więc tutaj daje szansę, że zrobię drukowane mosty i na nich pojeżdżę coś :)
Materiał do druku do Pet G ale i idzie nowe więc napędowy będzie drukowany z PCTG.

Mosty mam wstępnie wydrukowane do sprawdzenia wymiarów i czeka mnie skrócenie osiek ... mam wstępnie pewną myśl w tym temacie jak to zrobić, że zachować oryginalne końce pół osi. Mosty mają mieć długość pin do pin 162 mm. rozstaw osi w Zile to jakieś 210 mm.

Na razie więcej Ziła jest na ekranie monitora niż w rzeczywistości bo czekam na części do mostów ale pokaże co już mam ... mosty nie prezentują się nazbyt urodziwie ale liczę, że nadrobią brak wyglądu tym, że będą działać :)
zil 157 1.png
zil 157 2.png
zil 157 3.png
zil 157 4.png

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#2

Post autor: jaruso »

Znając Ciebie, projekt z monitora przeniesie się na stół roboczy.

Co to za "bebechy" planujesz do mostów?
Co to za nowy filament, czego się po nim spodziewasz?

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#3

Post autor: przemo_m »

Most jeden prototypowy mam skończony ... nie jest to wersja jeszcze finalna ale za wiele już się może nie zmienić.
Co do bebechów to nic innego jak zębatki od klona axiala z aliexpress ... w zasadzie dostępne od ręki, sprawdzone ... grzechem było nie wykorzystać ...
Most udało mi się zwęzić o 24 mm i zszedłem do szerokości 160 mm.
Wyzwaniem było skrócenie osi z zachowanie oryginalnych końcówek ale się udało ... z pomocą przyszła rurka mosiężna fi 5mm, klej do metalu i piny z prętu stalowego 1.5mm dla pewności że klej będzie trzymał
20231101_144512.jpg
20231101_144543.jpg
20231101_190003.jpg
No i cały most
20231101_183406.jpg
Wyzwaniem będzie przedni most ale jestem dobrej myśli ...

PCTG to taki Pet G na sterydach, większa udarność względem peta i odkształcalność cieplna przy temperaturze około 80 st C. Do tego ponoć przy wersji transparentnej charakteryzuje się większą przejrzystością.

Wracając do projketu to w oczekiwaniu na części "rzeźbie" myszką i klawiaturą :)
zil 157 5.jpg
zil 157 6.jpg
zil 157 7.jpg
zil 157 8.jpg
zil 157 9.jpg
Z tego co jeszcze zauważyłem to wersja CS czyli ciągnik siodłowy jest dłuższa względem wersji skrzyniowej.
Plan jest taki, że najpierw powstaną mosty, potem kołyska (w zasadzie ona jest kwestia tylko jej druku) potem przedni most a obecnie ogarniam przednie zawieszenie. Tak na drukowanych resorach ale w kooperacji z prętem stalowym 1.2mm


CDN ...

Awatar użytkownika
Osa
Teoretyk
Posty: 279
Rejestracja: 2016-11-05, 18:02
Imię: Adam
Lokalizacja: Józefów
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#4

Post autor: Osa »

PCTG zdrukowałem już rolkę. Fajnie idzie. Producent idzie w eko i szpula jest wymienna tzn okładziny. Filament jest nawinięty na papierową tuleję. Okładziny zakładane na wcisk trzymają mocno i pewnie.
Co prawda w innej "branży", w sumie różnic na gorzej nie zauważyłem, a na lepiej dopiero testy terenowe pokażą.
Temp druku 240 stopni stół 70 czyli jak zwykły petg
Zdjęcie WhatsApp 2023-11-06 o 20.14.37_4cb8289d.jpg

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#5

Post autor: przemo_m »

Osa pisze:
2023-11-10, 10:23
PCTG zdrukowałem już rolkę. Fajnie idzie. Producent idzie w eko i szpula jest wymienna tzn okładziny. Filament jest nawinięty na papierową tuleję. Okładziny zakładane na wcisk trzymają mocno i pewnie.
Co prawda w innej "branży", w sumie różnic na gorzej nie zauważyłem, a na lepiej dopiero testy terenowe pokażą.
Temp druku 240 stopni stół 70 czyli jak zwykły petg
Zdjęcie WhatsApp 2023-11-06 o 20.14.37_4cb8289d.jpg
Z refili korzystam już kilka miesięcy więc temat mi jest mocno znany :) Korzystam z filamentów od firmy ROSA i tutaj temperatura druku mocno się różni Adam co podałeś bo u mnie dysza 260 stopni a stół 90. Drukuje się tym naprawdę fajnie. Za niedługo coś opublikuje w postępie prac ... cały czas trzyma mnie dostawa części z aliexpress.

Awatar użytkownika
Apeswu
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 458
Rejestracja: 2015-12-17, 15:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Gorzów / Lubuskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#6

Post autor: Apeswu »

Tak z ciekawości próbowaliście drukować z TPU od Rosa? PetG od nich idzie mi również bardzo fajnie :)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#7

Post autor: przemo_m »

Apeswu pisze:
2023-11-13, 14:22
Tak z ciekawości próbowaliście drukować z TPU od Rosa? PetG od nich idzie mi również bardzo fajnie :)
Ja nie próbowałem TPU od Rosy ale myślę, że będzie spoko. Rzadko drukuje coś z gumy i mam zapasy od Print Me i też bardzo dobry filament jak chodzi o TPU.

Kilka zdjęć tylko z fazy projektowej wrzucę
zil 157 1.jpg
no i powsataje nowa odsłona atrapy silnika, która będzie skrywać mój ulubiony silnik czyli HW Fusion 1800kv ... w atrapie od strony nie otwieranej maski silnika będzie zamontowany wentylator do chłodzenia silnika.
zil 157 11.png
zil 157 12.png

Dzisiaj rozpocząłem druk ramy ...

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#8

Post autor: jaruso »

Detale :OK

Kabinę zaimportowałeś do swojego projektu z stl'a ?

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#9

Post autor: przemo_m »

jaruso pisze:
2023-11-13, 15:39
Detale :OK

Kabinę zaimportowałeś do swojego projektu z stl'a ?
Tak ale to pozostałości po starszej wersji Design Spark'a ... kiedyś zrobiłem i teraz mam. Szoferka jest przeskalowana na 110% i taka też została wydrukowana.

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#10

Post autor: jaruso »

A, ok. Myślałem, że znalazłeś jakiś sposób w zaktualizowanym dsm...

Awatar użytkownika
Osa
Teoretyk
Posty: 279
Rejestracja: 2016-11-05, 18:02
Imię: Adam
Lokalizacja: Józefów
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#11

Post autor: Osa »

Ja próbowałem TPU od rosa wszystkie kółeczka w czołgu mam z tego filamentu. Trochę sztywny i taki bardziej "plasticzany" ale rolka zeszła bez zacięcia.

Awatar użytkownika
Apeswu
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 458
Rejestracja: 2015-12-17, 15:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Gorzów / Lubuskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#12

Post autor: Apeswu »

Rolka od Rosy zamówiona. Z ciekawości w jakich temperaturach najlepiej Wam sie drukowało?

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#13

Post autor: przemo_m »

Apeswu pisze:
2023-11-16, 14:35
Rolka od Rosy zamówiona. Z ciekawości w jakich temperaturach najlepiej Wam sie drukowało?
Ja mam Pruse MK4 i korzystam z prusa slajsera i jadę na profilach od fiberology drukując filamentami od ROSY i jest zacne. U mnie temperatura 220 dysza i 60 stół jak chodzi o tpu o twardości 40D

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#14

Post autor: przemo_m »

Coś podciągnąłem do przodu. Szoferka już prawie jest a w zasadzie jej zasadnicza część. Maska oczywiście otwierana na tyle żeby zachować wytrzymałość przodu a dało się zerknąć do środka na "makietę" silnika i dało się włączyć model.
20231113_194418.jpg
20231114_182837.jpg
Rama też się wstępnie już pojawiła ale nadal sporo pracy nad nią
20231114_182655.jpg
20231114_182640.jpg
20231114_182629.jpg
Felga wraz z kołpakiem wydrukowana, kołpak już mocno nie aktualny ... obecna wersja poprawiona pod kątem proporcji czeka na wydruk w kolejce
20231114_182704.jpg

https://sketchfab.com/search?q=zil+157& ... ype=models
polecam stronę ... z niej czerpie wszelakie inspirację pod kątem Ziła 157 ... pod linkiem macie chyba wszystkie możliwe modele 3D tej ciężarówki, począwszy od kół, kilku ciężarówek w całości, samego podwozia Ziła co jest dla mnie mistrzostwem :) modele można obracać, przybliżać ... no można sporo podglądać

CDN ...

Awatar użytkownika
Bandzior
Mistrz Hipsu AT!
Mistrz Hipsu AT!
Posty: 1418
Rejestracja: 2010-02-22, 11:03
Imię: Gregory
Lokalizacja: Polska Północna
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: ZiŁ 157 by przemo_m ... wersja mocno drukowana

#15

Post autor: Bandzior »

pieknie, drukowanych rzeczy nie chcę już, W Pradze drukowane felgi wszystkie odpadły w terenie, Druk był najlepszy z możliwych a materiał to hips - takie info dostałem od kolegi który robił, Piekne ale nie do modeli jeżdzących, tzn jeżdzących a nie szwendających się po dywanie :D Drukarki super sprawa na kanistry, budy, i szpej ale mechanicznie nie zostałem przekonany niestety ale pewnie to dlatego że ja jeżdzę jak jeżdzę, nie oszczędzam modeli :D

Przednie już klejone doraźnie, tylne jeszcze jedna została nie klejona.

Była wersja z żywicy - w dłoni skruszyłem i kości zostały rzucone :(



To praga więc brak 3 kół nie stanowi idzie dalej :biglol

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 6x6...”