ZIŁ-157 by Janek

Niedokończone budowy, garaże - widma...
armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

ZIŁ-157 by Janek

#1

Post autor: armada »

Witam serdecznie wszystkich jako że jest to mój debiut na forum.

Już od dawna nosiłem się z zamiarem realizacji tak fajnego projektu ale nie miałem ani czasu ani pieniędzy. Teraz już prawie mam oba ;) elementy i będę myślę raz na tydzień przedstawiał proces tworzenia przezemnie Stara...

Zacznę od bazy z której korzystałem przy wstępnym projektowaniu i skąd mam jakie takie wymiary:
http://www.wme.wat.edu.pl/download/Star ... .Pneum.pdf

Będę w miarę możliwości realizował zmniejszoną 1:10 kopię ciężarówki ponieważ nie mam doświadczenia odnośnie wymiarów i rozłożenia podzespołów. Bazuję na wyżej zamieszczonych poglądowych planach i informacjach zebranych na forum :)

Zacząłem od zrobienia budy bo do tego miałem materiał:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Materiał to sklejka bodajrze 1mm albo 0,5mm w każdym razie miałem akurat wystarczające arkusze, a przy okazji łatwo się ją obrabia. :)

W ostatni weekend dorobiłem z grubsza ramę:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wymiary modelu to mniej więcej:
Obrazek Obrazek

Zamówiłem już mosty, żywicę epoksydową do pokrycia budy i innych elementów (zbiorniki i skrzynki).
Koła to jakieś 1.9" (ponieważ ma być blisko oryginału powinny mieć fi=~110mm i szerokość= ~40mm), ale zamówię je i przekładnię R2 jak tylko będę miał kasę. Myślę że to kwestia 2 tygodni.

Mam dwa akumulatory 12V i raczej chcę kupić silnik pod 12V.
Znalazłem Graupner Speed BB Turbo 600 12V, ale potem się zacząłem zastanawiać nad 540'tką lub ewentualnie bezszczotkowymi (ale na nich to się zupełnie nie znam).

Więcej info podam w aktualizacjach i pewnie po pytaniach i uwagach od komentujących ;)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-12-19, 22:44 przez armada, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11189
Rejestracja: 2013-04-25, 21:35
Imię: Maciek
Lokalizacja: Pomerania
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#2

Post autor: Maciek »

Witaj
Wpadnij na zawody w przyszły weekend :W

Guma

#3

Post autor: Guma »

starów ci u nas dostatek ale i tego przyjmiemy na znak koleżeństwa :oo . ps nie ma już innych ciężarówek na świecie ;) ?

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#4

Post autor: Sławek »

Pamiętaj o regulaminowym ograniczeniu napięcia zasilania do 11,1 V jeżeli chcesz jeździć w zawodach :oo

Awatar użytkownika
barman_pl
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 5077
Rejestracja: 2008-07-17, 22:32
Imię: Halinka
Lokalizacja: blisko Łodzi ;)
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

#5

Post autor: barman_pl »

guma80 pisze:... ps nie ma już innych ciężarówek na świecie ;) ?

Star dobry, bo nasz... krajowy :OK

Pozdr.

armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post autor: armada »

Pamiętaj o regulaminowym ograniczeniu napięcia zasilania do 11,1 V jeżeli chcesz jeździć w zawodach
Hmm... Na razie nie myślałem o startach w zawodach, ale to punkt warty przemyślenia jeszcze na etapie budowy ;)

A co do wizyty w najbliższy weekend to będę próbował z całych sił się pojawić i pooglądać zmagania ;)

A co do stara to po prostu tak padło, jakbym wiedział że ich się tyle buduje to bym może poszukał czegoś innego. Na początu chciałem zrobić coś ala Merc Actros ale skomplikowane zawieszenie mnie zniechęciło... Ale może w przyszłości ;)

armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post autor: armada »

Mała aktualizacja:
Obrazek

Dzięki Adrianowi szybko miło i przyjemnie stałem się szczęśliwym posiadaczem pięknych mostów.

Jakiekolwiek poważniejsze zmiany będą możliwe dopiero w weekend bo wtedy mam dostęp do narzędzi i maszynek... ;)

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#8

Post autor: Sławek »

To będzie 8x8 ? :OO

armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post autor: armada »

Skądże znowu, ale nie mam w tej chwili narzędzi żeby poskładać to w trzy podzespoły... :(

Więc dlatego zdjęcie ciut okłamująco i wyzywająco pokazuje dwa komplety do 4x4. Mój star będzie zdecydowanie 6x6 :)

armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post autor: armada »

Wiem że dawno się u mnie nic nie zmieniło, ale zapewaniam że już niedługo będzie aktualizacja... Ale na razie powiem tylko że szykuje się mała reowlucja w moim projekcie...

Pozdrawiam

EDIT!!!

No i wreszcie podochodziły części i mogłem zrobić coś konkretnego. Jednak brak zaplecza z częściami bardzo spowalnia proces twórczy :(

Tak czy siak udało się i już niemal wszystko mam:

ObrazekObrazekObrazek

A po zamontowaniu R2 wygląda to tak:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak już wcześniej wspomniałem zapowiada się mała rewolucja ale wciąż za wcześnie żeby ujawniać szczegóły ;) Także ciekawych proszę o jeszcze troszkę cierpliwości :)

Awatar użytkownika
Adamo
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4754
Rejestracja: 2007-05-06, 20:17
Imię: Adam
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#11

Post autor: Adamo »

Nie za dużo wymagasz!
Piszesz o rewolucji i cierpliwości jednocześnie.
Jakieś problemy techniczne kolego Janku?
Czyżby twój STAR miał podzielić los sportowej syrenki :D

armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post autor: armada »

Dziś wieczorem będą zdjęcia i się wszystko wyjaśni. ;)
Na pewne nie dorównam poziomem wykonania do nawet średniej z tego forum ale to nie było moim planem. Natomiast staram się zrobić tak aby czuć się usatysfakcjonowanym efektem końcowym.

A jeżeli chodzi o przypuszczenia jakobym miał nie skończyć tego projektu to zapewniam że już jestem w takim stanie zaawansowania że po prostu się by to nie opłacało. ;)

Pozdrawiam i do wieczora

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#13

Post autor: Sławek »

Każdy model jest OK, najważniejsze żebyś ty był zadowolony a nie inni :OK

Więc musisz filtrować posty które piszą niektórzy userzy tacy jak np. ja :<>

Pozdr

Awatar użytkownika
igor1300
Naciągacz ! UWAGA !
Naciągacz ! UWAGA !
Posty: 2192
Rejestracja: 2007-07-11, 20:13
Imię: Igor
Lokalizacja: Gd
Otrzymał podziękowań: 13 razy

#14

Post autor: igor1300 »

Ideą trialu jest zabawa więc buduj model, który przyniesie Ci frajdę a zobaczysz, że odniesiesz sukces.

armada
Teoretyk
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 19:14
Imię:
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post autor: armada »

No i się udało (przynajmniej połowicznie :p)!!!! Mam się dzisiaj podzielić z szanownymi forumowiczami:

Z powodu kompletnej klapy z obróbką żywicy epoksydowej oraz odgłosów forumowiczów "...no nie znowu star..." postanowiłem jakiś czas temu zmienić ciężarówkę stara na coś innego. Szperałem w necie dość długo i dopiero 2 tygodnie temu trafiłem na trop ZIŁa-157. Piękna buda :D, zakochałem się := i postanowiłem zrobić budę na kształt tej z Ziła. :)

Efekt kilku wieczorów cięcia, gięcia i klejenia to:
ObrazekObrazekObrazek
Na razie otwierana jest tylko maska:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ale w planach na dzisiaj i na weekend to doprowadzić drzwi do stanu ruchomego ;)

Niestety mechanicznie nic nie ruszyłem bo na razie czekam na wieści od UNIXa a'propo wałów napędowych i szukam odpowiedniej blachy na resory. :-Oo

To na tyle jak chodzi o rewolucję ;) pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Złomowisko...”